Nr L/06

PROTOKÓŁ NR L/06

L Nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Dobrzyniewo Duże odbytej w dniu 06 lipca 2006r. w Gminnym Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym.Posiedzenie sesji rozpoczęto się o godz. 19.00, a zakończyło się o godz. 22.30

W Sesji udział wzięli:

Radni Rady Gminy:

  1. Andrzej Cezary Jakubczyk
  2. Stanisław Adamski
  3. Dariusz Grzegorz Grzegorczyk
  4. Marek Grzegorczyk
  5. Andrzej Horba
  6. Kazimierz Ignatowski
  7. Roman Jackowski
  8. Kazimierz Kraszewski
  9. Grażyna Woźniewska
  10. Tomasz Dobrzyński
  11. Władysław Radziszewski
  12. Mirosław Kłosek
  13. Marian Zimnoch
  14. Janusz Sobolewski
  15. Stanisław Kakareko

Janusz Sobolewski- nieobecny na posiedzeniu komisji - nieobecność nieusprawiedliwiona.

Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokołu.

W posiedzeniu uczestniczyli również zawodnicy klubu wraz z działaczami: Zdzisław Łukaszewicz, Bogdan Zdanowicz, Andrzej Więckowski, Marek Jamiołkowski.

Lista obecności stanowi załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.

Ponadto:

Wójt Gminy- P. Zenon Szypcio

Zastępca Wójta Gminy - Tomasz Andruszkiewicz

Skarbnik Gminy - Dorota Rudnicka

Kierownik Referatu inwestycji, planowania przestrzennego i geodezji- Teresa Rydzewska

Ad. pkt 1.

Obradom przewodniczył P. Andrzej Jakubczyk - Przewodniczący Rady Gminy, który dokonał otwarcia L Sesji Rady Gminy i przywitał wszystkich przybyłych.

Stwierdził, na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu bierze udział 14 radnych Rady Gminy Dobrzyniewo Duże, co stanowi o prawomocności obrad.

Ad. pkt 2

Przewodniczący posiedzenia na wstępie poinformował zebranych, że porządek obrad dzisiejszej sesji nie przewiduje podejmowania uchwał Rady Gminy. Zapytał radnych, czy mają uwagi do porządku obrad sesji:

1. Otwarcie L Nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy

2. Przyjęcie porządku posiedzenia.

3. Omówienie współpracy z Gminnym Zrzeszeniem " Ludowe Zespoły Sportowe oraz Klubem Sportowym "KORONA DOBRZYNIEWO DUŻE"

4. Interpelacje, wnioski i zapytania radnych kierowane do Wójta Gminy.

5. Odpowiedzi na interpelacje, wnioski i zapytania radnych.

6. Zamknięcie obrad sesji.

Radni Gminy nie zgłosili uwag, ani propozycji zmian porządku obrad.

Ad. pkt 3

Na wstępie głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy, który przedstawił zebranym przebieg współpracy Wójta Gminy Dobrzyniewo Duże z Gminnym Zrzeszeniem " Ludowe Zespoły Sportowe oraz Klubem Sportowym "KORONA DOBRZYNIEWO DUŻE".

Stwierdził, że doszło do rozbieżności na temat sposobu gospodarowania obiektami sportowymi, w tym stadionem gminnym w Dobrzyniewie Dużym, będącym mieniem komunalnym Gminy, a wydanym w użyczenie LZS Korona Dobrzyniewo Duże. Z uwagi na powstałe kontrowersje zwołana została sesja Rady Gminy w trakcie, której powinny zostać ustalone zasady korzystania z obiektu. Podkreślił, że osobą decyzyjną jest Wójt Gminy, jako organ wykonawczy Gminy. Rada Gminy może zajmować stanowiska, obligować Wójta Gminy, ale nie jest władna podejmować decyzji.

Poprosił Wójta Gminy o zabranie głosu.

Wójt Gminy stwierdził, że według jego oceny należy jak najszybciej zażegnać powstały konflikt. Działacze LZS blokują wszelkie działania Wójta Gminy. Aktualnie jest zły poziom współpracy. Dotychczas władze gminne nie otrzymały terminarza rozgrywek drużyny KORONA. Finansowanie działalności klubu KORONA w 100% pochodzi z budżetu Gminy. Zdaniem Wójta Gminy stadion jest za mało wykorzystywany, a może przynosić korzyści. Według jego Liga Gminna przynosi gminie więcej chwały niż zespół KORONA. Nadmienił, że bardziej docenia działalność P. Grażyny Woźniewskiej, P. Andrzeja Horby, P. Kazimierza Korenkiewicza, P. Łukasza Adamskiego, ponieważ wykonują wiele czynności przyczyniając się do rozwoju sportu gminnego, nie żądając niczego w zamian.

Następnie Wójt Gminy nawiązał do regulacji określonych w umowie użyczenia zawartej z LZS KORONA Dobrzyniewo Duże, a podpisanej po półrocznych pertraktacjach. Stwierdził, że w umowie został zamieszczony zapis pozwalający Wójtowi Gminy na wejście na stadion z tym, że na dwa tygodnie wcześniej należy uprzedzić o tym biorących w użyczenie. Komenda Wojewódzka Policji jak i "Sportowa Spółka Akcyjna Jagiellonia - Białystok" zwrócili się do Urzędu Gminy z prośbą o wynajęcie stadionu w trybie pilnym i w związku z tym należało automatycznie podjąć decyzję. Wójt gminy zezwolił na wejście na stadion nie zachowując terminu określonego w umowie użyczenia. Jego zdaniem z Jagiellonią należy współpracować, ponieważ płynące z tego dochody obniżą koszty utrzymania obiektu. Zostanie określona stawka za wynajęcie stadionu. Użyczenie stadionu Komendzie Wojewódzkiej Policji uznał za korzystne dla Gminy pod względem medialnym. Stwierdził, iż spodziewał się reakcji władz KORONY i LZS, ale skala i forma działania przekroczyły wszelkie granice. Ciągłe konflikty, wzywanie policji są sprawami niedopuszczalnymi. Dzisiejszy incydent na stadionie utwierdził Wójta Gminy w przekonaniu, że powinien być bardziej zdecydowany we współpracy z Klubem KORONA. Uprzedził, że najprawdopodobniej gmina przejmie utrzymanie stadionu. Drużyna KORONA powinna przedłożyć terminarz rozgrywek wówczas stadion będzie jej udostępniany w zależności od potrzeb.

Przewodniczący Rady Gminy udzielił głosu prezesowi LZS KORONA.

P. Marian Zimnoch stwierdził, że Wójt Gminy jest doskonale zorientowany w sprawie terminarza rozgrywek, jak i komplikacji organizacyjnych wynikłych w trakcie I połowy rundy mających wpływ na jego niestabilność. Terminarz rozgrywek był podany do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicach ogłoszeń we wsiach jak i Urzędzie Gminy, ponadto terminarz meczy publikowany jest w gazecie "Kurier Poranny". Następnie wyjaśnił kwestię wezwania przez działaczy LZS na stadion policji w dniu, kiedy Jagiellonia Białystok przybyła na stadion, aby przeprowadzić trening. Zaznaczył, że w dzień poprzedzający ten fakt Wójt Gminy jako pierwszy wezwał policję, która przybyła na jego posesję z poleceniem wydania kluczy do ogrodzenia na stadionie. Zastrzegł, że jeżeli jeszcze raz to się powtórzy zgłosi sprawę do Prokuratury w Białymstoku. Poprosił Wójta Gminy, aby szczerze oświadczył, czy on jako prezes KORONY ma wycofać się ze swojej dotychczasowej działalności.

Następnie radny Kazimierz Ignatowski zapytał, czy została podpisana umowa ze "Sportową Spółką Akcyjną Jagiellonia - Białystok" na korzystanie z boiska oraz poprosił o podanie zbliżonej kwoty zysków z tego tytułu.

Radna Grażyna Woźniewska zapytała, P. Mariana Zimnoch ile razy dzieci i młodzież szkolna, czy inni chętni korzystali ze stadionu w Dobrzyniewie Dużym. Stwierdziła, iż posiada informacje o tym, że dzieci są wypędzane z boiska przez Prezesa LZS.

P. Marian Zimnoch wyjaśnił, iż niejednokrotnie dzieci korzystały z obiektu, nie mniej jednak każdorazowe wejście nie jest możliwe, ponieważ np. trwają prace renowacyjne płyty boiska. W czasie, kiedy stadion przygotowany jest od korzystania można z niego korzystać. Jako przykład podał udostępnienie stadionu na prośbę dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrzyniewie Dużym na przeprowadzenie zawodów drużyny MDP.

Radny Mirosław Kłosek nadmienił, że tuż przed wynajęciem stadionu Jagielloni, na płycie boiska zostały przeprowadzone prace renowacyjne typu: uzupełnianie ziemi - ręcznie wykonywane podsypki, nawadnianie. Wpuszczenie zespołu zawodowego było sabotażem ze strony Wójta Gminy. Przypomniał o szkodach pozostawianych przez zawodników Jagielloni na boiskach, na których trenowali wcześniej czyli: w Choroszczy, Supraślu, Wasilkowie, Mońkach, Krypnie. Poinformował, że sam osobiście dokonał przeglądu boisk gminnych, z których korzystała Jagiellonia i stwierdził pogorszenie stanu płyty tych boisk.

Radny Andrzej Horba zaznaczył, że Wójt Gminy ma decydujące zdanie w kwestii wykorzystywania obiektu. Klub KORONA nie może korzystać z gminnego budżetu nie dając z siebie nic. Za pieniądze pozyskane z wynajmu obiektu można np. kupić nawóz. Sprzeciwił się wypowiedzi poprzednika stwierdzając, że nie zauważył szkód wyrządzonych przez zawodników Jagiellonii. Każdej niedzieli odbywa się czasem po kilka meczy na jednym boisku gminnych i ich stan techniczny nie pogarsza się, są w dalszym ciągu eksploatowane. Z pisma złożonego przez władze klubu, jako odpowiedzi na informację Wójta Gminy o mających odbyć się na stadionie rozgrywkach Jagiellonii wynika, że stadion nie jest przygotowany technicznie, nie mniej jednak zawodnicy KORONY w tym czasie przeprowadzili trening. Zaznaczył, że ze sponsorem, jakim jest gmina należy się liczyć, bo innych sponsorów klub nie ma.

P. Marian Zimnoch wyjaśnił, że trening drużyny KORONA został przeprowadzony zgodnie z opracowanym terminarzem. Skoro Jagiellonia weszła na nieprzygotowaną do końca płytę boiska, to zawodnicy stwierdzili, że oni mają większe prawo. Wszyscy sponsorzy wymienieni są w dokumentacji dot. prowadzenia działalności sportowej. Podkreślił, że sam rozpoczął wskrzeszenie działalności sportowej na terenie Gminy i był jednym ze sponsorów rozwoju sportu, o czym Wójt Gminy nie wspomniał w Biuletynie Informacyjnym Gminy. Zaznaczył, że w PZPN aktualnie trwa weryfikacja drużyn do drugiej tury rozgrywek, dlatego też musi on udokumentować fakt, że drużyna posiada własne lub wydzierżawione boisko do prowadzenia rozgrywek.

Radny Stanisław Kakareko zaznaczył, że Rada Gminy zadecydowała o przywróceniu LZS. Powołanie drużyny KORONA było wspólnym sukcesem. Cztery lata temu na sport gminny, w budżecie Gminy zabezpieczano kwotę ok. 5tys zł. W chwili obecnej jest to kwota rzędu 50 tys. zł. Wspomniał, o braku współpracy z władzami LZS. Jego zdaniem należało już wcześniej finansować LZS na zasadzie dotacji. Nawiązał do zarzutów władz LZS odnośnie standardu nowo wybudowanego obiektu na stadionie gminnym, jakim jest szatnia. Wyraził swoje zdziwienie stanowiskiem LZS, a mianowicie, że budynek jest "za ładny", budowa poniosła za sobą wysokie koszty, na tej inwestycji można było zaoszczędzić. Zaznaczył, że należy zmniejszać koszty w sposób zapoczątkowany przez Wójta Gminy. Nadmienił, że był członkiem grupy założycielskiej LZS i zapytał działaczy LZS, dlaczego Rada Gminy nie została powiadomiona o wyborach władz stowarzyszenia. Trwający konflikt zniweczy dotychczasowy dorobek w dziedzinie sportu

P. Bogdan Zdanowicz - przewodniczący Gminnego Zrzeszenia LZS sprostował wypowiedź poprzednika, stwierdzając, że założycielem Ligi Gminnej było GZ LZS, a dużej mierze on sam. Pomimo starań ze strony działaczy współpracy między zarządem i władzami Gminy praktycznie od samego początku nie było, nie było żadnych podziękowań za dotychczasową społeczną działalność działaczy stowarzyszenia. Na wszelkiego rodzaju uroczystościach sportowych, być może celowo, działacze, jako uczestnicy imprez są pomijani. Wójt Gminy nie konsultuje żadnych podejmowanych przez siebie decyzji w dziedzinie sportu. Następnie nawiązał do problemów związanych z podpisaniem umowy użyczenia na użytkowanie stadionu gminnego. Wersje umów przedkładane przez Wójta Gminy były sprzeczne z oczekiwaniami LSZ. Zaznaczył, że decyzje Wójta Gminy podejmowane są w imieniu wszystkich, stąd wskazane jest przeprowadzanie konsultacji. Stwierdził, że gmina w pewnym sensie jest sponsorem, ale jednocześnie rozpowszechnianie działalności sportowej należy do zadań własnych Gminy.

Następnie glos zabrał P. Marek Kubaszewski - radca prawny zaproszony przez P. Mariana Zimocha do zaopiniowania umowy użyczenia, a także do wyrażenia opinii o całej sytuacji. Według jego oceny konflikt wynikł z powodu faktu niedotrzymania przez Wójta Gminy warunków umowy użyczenia określonych § 3. Warunki umowy powinny zostać dochowane w każdej sytuacji, niezależnie, czy przewidzianej, czy też nie i bez względu na to, jaki podmiot finansuje gminną działalność sportową. W sytuacji nagłej związanej z użyczeniem boiska dla Klubu Jagiellonia i Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku należało skonsultować fakt z Zarządem LZS ( zorganizować spotkanie ) ponieważ pisma informujące o decyzjach podjętych przez Wójta Gminy trafiały do Prezesa na kilka minut przed udostępnieniem stadionu. Podpisując umowę należy liczyć się z konsekwencjami. Gmina nie jest sponsorem LZS. Poprosił Wójta Gminy o rozwagę i nie podejmowanie żadnych pochopnych decyzji.

Radny Andrzej Horba podjął temat finansowania sportu gminnego m. in pozyskiwania środków z wynajmowania boisk. Stwierdził, że rozsądnym jest użyczanie obiektów sportowych drużynom z poza Gminy. Przytoczył zebranym fakt, że pomimo zabezpieczania w budżecie Gminy dość wysokich środków na sport gminny, radni Gminy będący zarazem działaczami sportowymi głosują przeciwko uchwaleniu budżetu. Przypomniał fakt, że swego czasu z boiska korzystały drużyny zaproszone przez Prezesa LZS. Wówczas nie było mowy o niszczeniu płyty boiska.

Przewodniczący Rady Gminy podsumowując dotychczasową dyskusję stwierdził, że w związku z tym, że zostały naruszone przez Wójta Gminy warunki umowy należy podjąć działania w kierunku jej renegocjacji. Należy też wyjaśnić relację pomiędzy LZS, a Wójtem Gminy w dziedzinie korzystania ze stadionu oraz podjąć stosowne kroki w kierunku poprawy stosunków LZS - Wojt Gminy.

Udzielił głosu zawodnikom i działaczom sportowym.

P. Mirosław Kłosek stwierdził, że zawodnicy i działacze nie chcą pieniędzy na zakup nawozów pochodzących z wynajęcia stadionu. Zakupią we własnym zakresie, ze środków prywatnych, ale i nie chcą obcej drużyny na stadionie.

P. Grażyna Woźniewska nawiązując do działalności społecznej P. Bogdana Zdanowicza, zapytała czy nie pobierał wynagrodzenia za sędziowanie rozgrywek.

P. Bogdan Zdanowicz stwierdził, że pobrał wynagrodzenie za sędziowanie trzech meczy.

P. Leszek Grzegorczyk - zawodnik drużyny KORONA zapytał Wójta Gminy, co było powodem podjęcia przez Wójta Gminy decyzji o użyczeniu stadionu Klubowi Jagiellonia.

Wójt Gminy poinformował, że jest nastawiony na dłuższą współpracę z Jagiellonią. Zaznaczył, że zdaje sprawę, że współdziałanie może nie przynieść oczekiwanych korzyści, nie mniej jednak uznał stanowczo, że należy podjąć próbę. Na terenie Gminy nie występuje problem braku obiektów sportowych, jakimi są boiska. Dysponujemy boiskami, które nie ustępują standardem stadionowi w Dobrzyniewie Dużym, a w przyszłości powstanie jeszcze kilka innych.

P. Leszek Grzegorczyk nadmienił, że drużyna KORONA jest chlubą Gminy i należy jej zapewnić warunki do działania. Nie należy porównywać boisk wiejskich ze stadionem gminnym, którego utrzymaniem zajmują się sami zawodnicy KORONY. Poprosił o porównanie stanu boiska w Fastach do Stadionu Gminnego.

Następnie Skarbnik Gminy podała wysokość środków budżetowych wykorzystanych do chwili obecnej na działalność sportową: 44 tys. zł. wydatkowano na gminną działalność sportową, 35 tys. zł na klub KORONA.

P. Łukasz Łukaszewicz- zawodnik drużyny KORONA zapytał Wójta Gminy, dlaczego Jagiellonia nie może trenować wyłącznie na boiskach w Gniłej i Pogorzałkach.

Wójt Gminy stwierdził, że taka jest jego decyzja, poza tym przypomniał, że Jagiellonia korzystała z boisk w Pogorzałkach i Gniłej.

P. Kazimierz Ignatowski - zapytał, jakie korzyści gminie przyniosło wynajęcie stadionu Komendzie Wojewódzkiej Policji.

Wójt Gminy stwierdził, że była to promocja dla Gminy, poza tym zawody Kynologiczne obejrzały dzieci z naszych Szkół Podstawowych będące na półkoloniach letnich.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy oddał głos P. Zdzisławowi Łukaszewiczowi, który nadmienił, że wspólnie z kolegami dokonał przeglądu boisk po treningach Jagiellonii. Stwierdzili oni uszkodzenie płyty boiska ( powyrywana trawa). Nawiązał do wcześniejszej wypowiedzi radnego P. Andrzeja Horba, który wspomniał o przebiegu głosowania w radzie nad budżetem Gminy. Z interpretacji P. Horby wynika, że nie wskazanym jest kiedy radni ( działacze sportowi ) wypowiadają swoje zdanie odmienne od pozostałych radnych. Przypomniał, że we wtorek działacze LZS podjęli kolejną próbę nawiązania współpracy i poprosili ( telefonicznie ) Wójta Gminy o przybycie na stadion gminny i przedyskutowanie zaistniałej sytuacji. W odpowiedzi usłyszeli stwierdzenie: " nie mamy o czym rozmawiać". Zawodnicy nie rozumieją postawy Wójta Gminy, który zachwyca się drużyną Jagiellonia, a nie własną drużyną KORONA, która ciągle pnie się do góry.

Marek Kubaszewski -radca prawny przytoczył fragment umowy użyczenia: " celem użyczenia jest wykorzystywanie nieruchomości na propagowanie i rozwój kultury fizycznej, szkolenie młodzieżowych kadr ze szczególnym uwzględnieniem problematyki środowiska wiejskiego". Z przytoczonego tekstu wynika, że Wójt Gminy powinien działać na korzyść mieszkańców własnej Gminy. Natomiast w rzeczywistości sprzyja osobom spoza terenu naszej Gminy. W tym przypadku nie należy mówić o promocji Gminy.

Wójt Gminy jeszcze raz podkreślił, że swoja decyzję podjął świadomy wszelkich konsekwencji. Stwierdził, że na terenie Gminy jest 140-u zawodników z drużyn piłkarskich, którzy są traktowani przez władze Gminy na równi. Ponieważ zawodnicy z Ligi Gminnej nie chcą grać w drużynie KORONA, od dwóch miesięcy proszony jest o stworzenie drugiej drużyny gminnej na podobieństwo drużyny KORONA i jest bliski podjęcia tej decyzji. Na podjęcie tej decyzji ma wpływ konflikt obu stron. Wówczas jako Wójt Gminy będzie miał większą władzą, będzie mógł ingerować w gminną działalność sportową.

P. Marek Kubaszewski zapytał, czy to ma znaczyć, że Wójt Gminy chce unicestwić "Koronę Dobrzyniewo", a powołać inny zespół.

Wójt Gminy stwierdził, że w gminie mogą istnieć dwie drużyny i Gmina zapewni warunki i zaplecze obu drużynom.

P. Marek Kubaszewski poinformował, że zerwanie umowy użyczenia spowoduje, że na drużynę KORONA zostaną nałożone kary za odstąpienie od uczestnictwa w lidze.

P. Marian Zimnoch zapytał, jaki jest sens powoływania drugiej drużyny skoro w "Okręgówce" są już dwie drużyny: "KORONA DOBRZYNIEWO" i " DRUŻYNA TRAMPKARZY" .

Wójt Gminy stwierdził, że nie będzie nikogo pytał o pozwolenie na założenie drużyny.

P. Zdzisław Łukaszewicz przypomniał słowa Wójta Gminy wypowiedziane na początku swojej kadencji tj.obietnicę, że będzie służył i sprzyjał mieszkańcom Gminy, co obecnie nie ma odzwierciedlenia w jego działaniu.

P. Marian Zimnoch zwracając się do Wójta Gminy stwierdził, że poprzedni Wójt - P. Henryk Mroczko w czasie trzech swoich kadencji nie wezwał Policji na radnego Gminy.

Radca prawny zapytał Wójta Gminy, czego oczekuje po współpracy z Klubem KORONA.

Wójt Gminy jeszcze raz podkreślił, że on będzie decydował o wynajmowaniu stadionu.

Radca Prawny stwierdził, że klubowi KORONA zależy na dobrej współpracy. Trzeba omówić oczekiwania względem KORONY i Wójta Gminy, jako funkcjonariusza publicznego. Należy wyznaczyć termin negocjacji, nie podejmując żadnych pochopnych decyzji.

Przewodniczący Rady Gminy zaproponował, aby władze LZS w formie pisemnej zaproponowali termin spotkania z Wójtem Gminy i opracowania nowej wersji umowy użyczenia obiektu, jakim jest stadion gminny. Z przedstawionej sytuacji wynika, że niebawem KORONA jako drużyna Gminna będzie stała na uboczu i poszukiwała we własnym zakresie źródeł finansowania swego istnienia. Zawodnicy z drużyn wiejskich mają ambicje jak najszybciej osiągnąć poziom zawodników KORONY. Nie sądził, że kiedykolwiek dojdzie do konfliktu Ligi Gminnej z LZS KORONA. Z tego też względu należy jak najszybciej przystąpić do negocjacji, efektem czego zostanie zawarta szersza umowa regulująca sprawy związane z dzierżawą boiska, ale także dotycząca współpracy między LZS a władzami Gminy.

Zdaniem Przewodniczącego Rady Gminy na terenie Gminy powinna funkcjonować jedna drużyna gminna tj. KORONA zasilana przez zawodników z drużyn wiejskich.

Zaapelował do P. Mariana Zimocha, P. Bogdana Zdanowicza, P. Zdzisława Łukaszewicza oraz Wójta Gminy o wypracowanie własnych stanowisk w zakresie współpracy.

P. Bogdan Zdanowicz stwierdził, że nie zauważył żadnych animozji pomiędzy zawodnikami z drużyny KORONA a zawodnikami z drużyn wiejskich. Każdy wyróżniający się piłkarz może przychodzić na treningi drużyny gminnej.

Wójt Gminy zapytał obecnych piłkarzy, czy potrzebny im jest budynek socjalny na stadionie gminnym.

Zawodnicy stwierdzili, że tak.

P. Marian Zimnoch wyjaśnił, że konflikt związany z budową szatni powstał z chwilą, kiedy radny Mirosław Kłosek zarzucił Wójtowi Gminy niegospodarność środkami budżetowymi. Działaczom sportowym został złożony projekt budowy obiektu w celu przygotowania własnej oceny. W odpowiedzi, z ich strony padło stwierdzenie, że wystarczy obiekt za 30 tys. zł. Zapytał, czy zasadne było wydatkowanie tak dużej kwoty.

Łukasz Łukaszewicz podkreślił, że w umowie użyczenia istnieje zapis, że odpowiedzialność materialna ciąży na Prezesie LZS, a Wójt Gminy chce dysponować obiektem wg własnego uznania. To jest rzecz niedopuszczalna.

Wójt Gminy poinformował, że od jutra będzie odpowiedzialny za utrzymanie stadionu.

P. Marian Zimnoch stwierdził, że w takim przypadku klub KORONA zostanie rozwiązany.

P. Marek Jemiołkowski wyjaśnił, że umowa użyczenia stadionu dla zespołu KORONA jest niezbędna do przedstawienia w zarządzie PZPN Białystok w przypadku starań o przystąpienie do rozgrywek. Podkreślił, że do 10 lipca 2006r. drużyna ma potwierdzić swoje uczestnictwo w rozgrywkach.

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że należy sporządzić umowę, która spełniałaby wymogi formalne i jednocześnie umożliwiała funkcjonowanie drużyny.

P. Bogdan Zdanowicz zaznaczył, że warunki zerwania umowy określone są w umowie.

Przewodniczący Rady Gminy zaapelował do Wójta Gminy o rozwagę, postępowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami, rozwiązanie problemu w sposób umożliwiający dalsze funkcjonowanie KORONY. Zaznaczył, że nie można dopuścić do sytuacji, w której nasza drużyna zniknie z boiska, a jej miejsce zajmie Jagiellonia Białystok. Należy jak najszybciej określić zasady działania obu stron.

Radny Stanisław Kakareko wskazał, że w takiej sytuacji należy iść na ustępstwa. Jednocześnie zaznaczył, że nie można dopuścić do sytuacji, kiedy to Wójt Gminy nie może zrealizować na własnym terenie określonego przez siebie celu. Działacze sportowi poprzez swoje postępowanie stawiają w złym świetle naszą gminę, Podkreślił, że Rada Gminy popiera działalność sportową, w tym istnienie drużyny KORONA.

Radca prawny wyraził obawę, o respektowanie zasad mającego powstać porozumienia, ponieważ dotychczas obowiązujące nie było przestrzegane. Poprosił Wójta Gminy o skonsultowanie faktu zerwania umowy z prawnikiem. Są niedociągnięcia obu stron, nie należy dopuszczać do sytuacji takich jak wzywanie policji, należy dojść do porozumienia.

Wójt Gminy nadmienił, że jego oczekiwania są znane działaczom sportowym. Jeżeli do jutra - godz. 12.00 przedstawiciele KORONY przedstawią własną propozycję umowy, automatycznie otrzymają odpowiedź. Zaznaczył jednocześnie, że jest rozczarowany i zbulwersowany dotychczasową współpracą z działaczami LZS. Podkreślił, że nie dopuści do tego, aby władze LZS stawiały mu warunki.

Sołtys wsi Dobrzyniewo przypomniał, że większość mieszkańców jest przeciwko użyczaniu stadionu zawodnikom Jagiellonii. Wójt Gminy, analizując całą sytuację, nie bierze pod uwagę tego faktu.

P. Stanisław Kakareko stwierdził, że należy rozważyć następujące zagadnienia:

1. określić przybliżony stopień zniszczeń płyt boisk, na których trenuje Jagiellonia,

2. ustalić czy środki finansowe pochodzące z wynajmu boisk pokryją koszty renowacji,

3. określić stopień korzyści związanych z promocją Gminy.

P. Ignatowski zawodnik drużyny KORONA zarzucił Wójtowi Gminy, że nie szanuje pracy piłkarzy mających swój wkład we wskrzeszenie sportu gminnego.

P. Bogdan Zdanowicz zapytał Wójta Gminy, jakie są dotychczasowe ustalenia odnośnie treningów Jagielloni na naszych boiskach.

Wójt Gminy poinformował, że na dzień dzisiejszy przeprowadzono 4 treningi, następnie drużyna wyjeżdża na obóz treningowy, po czym odbędą się dwa kolejne treningi. Jest to okres, w którym nastąpi ocena zysków i strat związanych ze współpracą z Jagiellonią.

Radca prawny oznajmił, że ze strony Wójta Gminy nie widzi chęci negocjacji. Podkreślił, że zawodników zbulwersował fakt, iż Wójt Gminy wpuścił zespół Jagiellonii na nieprzygotowane do końca boisko ( roboty w trakcie).

Przewodniczący Rady Gminy oznajmił, że wcześniej został ustalony termin spotkania LZS KORONA z Wójtem Gminy, na którym mają zostać omówione zasady eksploatacji boiska. Podkreślił, że wg. Wójt Gminy utrzymanie stadionu powinno leżeć w gestii Gminy, a drużyna KORONA będzie je użytkować w zależności od potrzeb. Zdaniem zawodników i działaczy LZS nie można dopuścić do korzystania z naszego obiektu przez zespół Jagiellonii Białystok.

P. Marek Jemiołkowski oznajmił, że aktualna umowa użyczenie zostanie zapobiegawczo przedłożona do PZPN Białystok, jako jeden z warunków przystąpienia do rozgrywek.

P. Marian Zimnoch stwierdził, że LZS nie jest w stanie przyjąć Jagiellonii, ponieważ dwa razy w tygodniu odbywają się treningi drużyny TRAMPKARZY, drużyna KORONA w ciągu tygodnia trzykrotnie korzysta ze stadionu. Jeżeli dodatkowo stadion będzie udostępniany białostockiemu zespołowi nie pozostanie czasu na jego renowację.

Radny Mirosław Kłosek zapytał Wójta Gminy, kto poniesie koszty zerwania umowy, w przypadku kiedy KORONA, z powodu braku umowy nie zostanie zakwalifikowana do rozgrywek i na zespół zostanie nałozona kara pieniężna.

Wójt Gminy oznajmił, że jeżeli nastąpi to z jego winy pokryje wszelkie koszty z tym związane ( z dochodów własnych).

P. Zdzisław Łukaszewicz oświadczył, że zespół KORONA bez uregulowanych w stosownej umowie spraw związanych z posiadaniem miejsca do treningów i rozgrywek, praktycznie nie istnieje.

Przewodniczący Rady Gminy wyjaśnił, że z przeprowadzonej dotychczas dyskusji wynika, że zgodnie z nową umową KORONA będzie dzierżawiła boisko na czas określony w harmonogramie rozgrywek i treningów.

P. Marian Zimnoch stwierdził, że wraz z przystąpieniem Wójta Gminy do współpracy z Jagiellonią powstało zamieszanie i bałagan w praktykowanym dotychczas przez LZS sposobie działania. Ponadto niszczy boisko, które jest chlubą Gminy. Poprosił Wójta Gminy o dokonanie wyboru pomiędzy: utrzymaniem gminnej drużyny KORONA a przystąpieniem do współpracy z Jagiellonią kosztem własnej drużyny. Uprzedził go o problemach z płatnością Jagiellonii za korzystanie z innych boisk, co miało miejsce w przypadku innych gmin.

Ustosunkowując się do powyższego Wójt Gminy oznajmił, że KORONA będzie mogła każdorazowo korzystać z boiska, jednocześnie drużyna Jagiellonii będzie mogła korzystać z obiektu wg. jego uznania.

P. Mirosław Kłosek zwracając się do Wójta Gminy wyjaśnił mu, że tego typu decyzje nie dotyczą jego spraw prywatnych, lecz ogółu społeczeństwa.

P. Zdzisław Łukaszewicz zaproponował skontaktowanie się z władzami gmin, które użyczały Jagiellonii obiekty sportowe, w celu potwierdzenia ujemnych skutków współpracy.

P. Marian Zimnoch zarzucił Wójtowi Gminy stronniczość we współpracy z radnymi. Poinformował o propozycji złożonej mu przez władze Jagielloni, a mianowicie przyjęcia korzyści materialnych w zamian ze udostępnienie boiska.

Przewodniczący Rady Gminy zwrócił się do działaczy LZS z pytaniem- ile czasu potrzebują na opracowanie własnej wersji umowy.

P. Marian Zimnoch stwierdził, że do wtorku.

Wójt Gminy - do wtorku godz. 13.00

Ad. pkt 4

Interpelacje i wnioski, zapytania radnych kierowane do Wójta Gminy.

P. Grażyna Woźniewska zaproponowała, aby po 6 treningach Jagiellonii przeprowadzić komisyjny przegląd boisk w celu dokonania oceny powstałych strat i zniszczeń.

Ad. pkt 5

Wójt Gminy zaznaczył, że to gmina stawia warunki dla Jagielloni i jest w stanie te warunki w każdym momencie wypowiedzieć. Jego zdaniem po to, aby przekonać się o korzyściach, czy też stratach należy podjąć współpracę.

Na zakończenie sołtys wsi Dobrzyniewo Duże zaapelował do władz Gminy, aby swoim działaniem nie doprowadziły do rozpadu KORONY. Niech o dalszych jej losach zadecydują nowe władze gminne wyłonione w listopadowych wyborach.

Ad. pkt 6

W związku z wyczerpaniem się porządku obrad Przewodniczący Rady Gminy zamknął posiedzenie sesji.

Protokołowała

Mariola Grzegorczyk

Metryka strony

Udostępniający: Mariola Grzegorczyk

Wytwarzający/odpowiadający: Wiesława Wojtkielewicz

Wprowadzający: Wiesława Wojtkielewicz

Data wprowadzenia: 2006-10-12

Data modyfikacji: 2006-10-12

Opublikował: Wiesława Wojtkielewicz

Data publikacji: 2006-10-12