Nr LII/06
PROTOKÓŁ NR LII/06
LII Sesji Rady Gminy Dobrzyniewo Duże odbytej w dniu 29 sierpnia 2006r. w siedzibie Gminnego Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym.
Posiedzenie sesji rozpoczęło się o godz. 12.00, a zakończyło się o godz. 17.00
W Sesji udział wzięli:
Radni Rady Gminy:
- Andrzej Cezary Jakubczyk
- Stanisław Adamski
- Andrzej Horba
- Dariusz Grzegorz Grzegorczyk
- Marek Grzegorczyk
- Kazimierz Ignatowski
- Roman Jackowski
- Stanisław Marian Kakareko
- Grażyna Woźniewska
- Władysław Radziszewski
- Mirosław Kłosek
- Kazimierz Kraszewski
- Janusz Sobolewski
- Tomasz Dobrzyński
Radny Marian Zimnoch - nieobecny na sesji Rady Gminy - nieobecność usprawiedliwiona.
Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokołu.
Sołtysi wsi:
1. Adamska Walentyna
2. Citko Eugeniusz
3. Citko Mieczysław
4. Dąbrowski Cezary
5. Dobrzyński Grzegorz
6. Dąbrowski Tomasz
7. Horba Adam
8. Jaworowski Marek
9. Lewkowska Barbara
10. Skiścim Czesław
11. Skobodziński Tadeusz
12. Sztabkowski Tadeusz
Lista obecności stanowi załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.
Ponadto:
Wójt Gminy- P. Zenon Szypcio,
Zastępca Wójta Gminy - Tomasz Andruszkiewicz
Skarbnik Gminy - P. Dorota Rudnicka
Kierownik Referatu Inwestycji, Planowania Przestrzennego i Gospodarki Gruntami- P. Teresa Rydzewska.
Radca prawny Urzędu Gminy- P. Jolanta Hora
Dyrektorzy szkół: P. Halina Toczydłowska, P. Ewa Wyszyńska, P. Katarzyna Kozłowska, P. Wanda Kulesza, P. Barbara Markowska, P. Izabella Maliszewska,
Ad. pkt 1.
Obradom przewodniczył P. Andrzej Jakubczyk - Przewodniczący Rady Gminy, który dokonał otwarcia LII Sesji Rady Gminy i przywitał wszystkich przybyłych.
Stwierdził, na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu bierze udział -14 radnych Rady Gminy Dobrzyniewo Duże, co stanowi o prawomocności obrad.
Ad. pkt 2
Na wstępie Przewodniczący Rady Gminy odczytał porządek obrad sesji tj.:
1. Otwarcie LII Sesji Rady Gminy
2. Przyjęcie porządku posiedzenia
3. Przyjęcie protokołu z L Sesji Rady Gminy odbytej w dniu 6 lipca 2006r.
4. Przyjęcie protokołu z LI Sesji Rady Gminy odbytej w dniu 21 lipca 2006r.
5. Informacja Wójta Gminy o aktualnych problemach Gminy.
6. Przedstawienie informacji o przebiegu wykonania budżetu Gminy za I półrocze 2006r.
7. Rozpatrzenie i podjecie uchwał w sprawach:
a) zmian w budżecie Gminy na 2006r
b) zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu Gminy Dobrzyniewo Duże za I półrocze oraz informacji wykonania planów finansowych samorządowych instytucji kultury.
c) opinii dotyczącej uznania lasów za ochronne i pozbawienia ochronności lasów,
8. Przedstawienie wyników kontroli środków wydatkowanych na działalność K.S KORONA Dobrzyniewo.
9. Przedstawienie i przyjęcie informacji o przebiegu realizacji uchwał podjętych przez Radę Gminy w I półroczu 2006r.
10. Zatwierdzenie planu pracy Komisji Rolnictwa
11. Interpelacje i wnioski Radnych kierowane do Wójta Gminy.
12. Odpowiedzi na interpelacje i wnioski Radnych, w tym odpowiedź na interpelację Klubu Radnych " Praworządność i Gospodarność".
13. Wolne wnioski, zapytania i informacje.
14. Zamknięcie obrad sesji.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował radnych, że w ciągu ostatniego tygodnia przed obradami sesji, Wójt Gminy wystąpił z ustnym wnioskiem o wprowadzenie do porządku obrad sesji Rady Gminy projektu uchwały w sprawie współpracy z Miastem Białystok w zakresie przygotowania i realizacji przebudowy układu drogowego ulicy Produkcyjnej w Białymstoku i przebudowy ulicy Rolnej w Gminie Dobrzyniewo Duże. W związku z powyższym Przewodniczący Rady Gminy zaproponował wprowadzenie dodatkowego punktu porządku obrad tj. pkt. 7 d). Zapytał radnych, czy mają uwagi do porządku obrad sesji uwzględniającego tę zmianę.
Uwag, ani innych propozycji zmian porządku obrad nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady Gminy zarządził głosowanie w sprawie przyjęcia porządku obrad LII Sesji Rady Gminy Dobrzyniewo Duże.
Na 15 radnych, stanowiących ustawowy skład Rady Gminy, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych. Za przyjęciem porządku obrad głosowało 14 radnych obecnych na sali obrad.
Porządek obrad został przyjęty w głosowaniu jawnym bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady ( 14 głosów "za").
Ad. pkt 3
Przewodniczący obrad zapytał radnych, czy mają uwagi do treści protokołu L Sesji Rady Gminy Dobrzyniewo Duże odbytej dnia 6 lipca 2006r.
Żadnych uwag nie zgłoszono, więc przystąpiono do głosowania nad przyjęciem w/w protokołu.
Na 15 radnych stanowiących ustawowy skład Rady Gminy w głosowaniu wzięło udział 14-u radnych obecnych na posiedzeniu sesji.
Za przyjęciem protokołu L Sesji Rady Gminy odbytej w dniu 6 lipca 2006r. głosowało 14 radnych.
Tryb głosowania- głosowanie jawne zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady.
Ad.pkt 4
Przewodniczący obrad zapytał radnych, czy mają uwagi do treści protokołu LI Sesji Rady Gminy Dobrzyniewo Duże odbytej dnia 21 lipca 2006r.
Żadnych uwag nie zgłoszono, więc przystąpiono do głosowania nad przyjęciem w/w protokołu.
Na 15 radnych stanowiących ustawowy skład Rady Gminy w głosowaniu wzięło udział 14-u radnych obecnych na posiedzeniu sesji.
Za przyjęciem protokołu LI Sesji Rady Gminy odbytej w dniu 21 lipca 2006r. głosowało 14 radnych.
Tryb głosowania- głosowanie jawne zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady.
Ad.pkt 5
Przewodniczący Rady Gminy poprosił Wójta Gminy o przedstawienie informacji o aktualnych problemach Gminy.
Wójt Gminy przedstawił zebranym następujące kwestie:
1) trwająca na terenie Gminy susza została zakwalifikowana jako klęska żywiołowa, zostanie zorganizowana pomoc rolnikom dotkniętym skutkami suszy. Mimo to pomoc w formie umorzeń podatku nie będzie stosowana, ponieważ wiąże się to ze zmniejszeniem dotacji z budżetu państwa na rok następny;
2) obszar gospodarstw rolnych zniszczonych w skutek huraganu został zgłoszony do Wojewody Podlaskiego jako obszar klęski żywiołowej, pomoc zostanie udzielona na zasadach regulujących świadczenie pomocy za szkody powstałe w wyniku klęski żywiołowej np. pożar;
3) aktualnie jest kontynuowana naprawa dróg: równanie, posypywanie nawierzchni tłuczniem;
4) w związku z przerwami w dostawie prądu wystosowano do Zakładu Energetycznego w Białymstoku pismo z prośbą o wyeliminowanie tej nieprawidłowości;
5) w Szkole Podstawowej w Obrubnikach przeprowadzono generalny remont korytarza i łazienek, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobrzyniewie Dużym odmalowano łazienki, w Szkole w Nowym Aleksandrowie w dalszym ciągu trwa problem związany z naprawą zadaszenia na starej części szkoły;
6) rozstrzygnięto przetarg na wykonanie kompleksu boisk przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobrzyniewie Dużym, zakończenie prac przewiduje się na koniec listopada tego roku;
7) dotychczas nie zadecydowano o wyborze wykonawcy inwestycji budowa przydomowych oczyszczalni ścieków, przetarg wygrała firma, która montowała urządzenia poza granicami Polski, natomiast w kraju nie ma żadnych doświadczeń;
8) do Urzędu Gminy dochodzą sygnały o nieprawidłowym funkcjonowaniu Gminnej Spółki Wodnej w Dobrzyniewie Dużym. Spółka jest jednostką odrębną na działalność, której Wójt Gminy nie ma żadnego wpływu. Wszelkie uwagi należy zgłaszać Prezesowi Spółki.
9) zakończono prace przy budowie sieci kanalizacyjnej we wsiach Ogrodniki i Dobrzyniewo Kościelne, przed oddaniem do użytku zostanie przeprowadzony przegląd szczelności sieci. Z końcem sierpnia zostanie oddana do użytku;
10) z rozmów przeprowadzonych w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku wynika, że gmina nie otrzyma dofinansowania przebudowy ul. Łyskowskiej w Fastach do dniu 3 września 2006r.
11) poinformował radnych, że z powodu obszerności matreiałów nie została przygotowana na sesję informacja - spis wykonanych robót w poszczególnych miejscowościach w czasie kadencji. Spis zostanie przedłożony radnym na następnej sesji Rady Gminy;
12) zaprosił zebranych do uczestnictwa w Dożynkach Gminnych 2006, które odbędą się w miejscowości Fasty.
Ad. pkt. 6
Analiza przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze 2006r.
Przewodniczący Rady Gminy poprosił przewodniczącą Komisji Finansów i Budżetu o przedstawienie opinii komisji o informacji o przebiegu wykonania budżetu Gminy za I półrocze 2006r.
P. Grażyna Woźniewska poinformowała zebranych, że na posiedzeniu odbytym w dniu 25 sierpnia 2006r. członkowie komisji pozytywnie ustosunkowali się do informacji przedstawiającej przebieg wykonania budżetu za I półrocze 2006r.
Przewodniczący Rady Gminy zapytał radnych, czy mają pytania odnośnie przedstawionej informacji.
Radni nie zgłosili żadnych pytań, ani uwag w związku, z czym przystąpiono do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.
Zarządzenie Nr 177/06 Wójta Gminy Dobrzyniewo Duże z dnia 10 sierpnia 2006r. w sprawie przyjęcia informacji o przebiegu wykonania budżetu Gminy za I półrocze 2006r. stanowi załącznik Nr 3 do niniejszego protokołu.
Ad. pkt 7a)
Rozpatrzenie i podjecie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 20006r.
Przewodniczący Rady Gminy poprosił przewodniczącą Komisji Finansów i Budżetu o przedstawienie opinii komisji o projekcie uchwały.
P. Grażyna Woźniewska poinformowała zebranych, że na posiedzeniu odbytym w dniu 25 sierpnia 2006r. członkowie komisji pozytywnie zaopiniowali projekt przedmiotowej uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy oddał głos radnym.
Jako pierwszy głos zabrał Wójt Gminy, który wyjaśnił, że zmiany w budżecie wiążą się z tym, że koszty inwestycji, czy innych działań zawarte w pierwotnej wersji budżetu gminy na 2006r.były oszacowane na podstawie cen z lat ubiegłych. W chwili obecnej nastąpił wzrost cen i należy to uwzględnić w uchwale budżetowej. Ponadto na ul. Świerkowej w Dobrzyniewie Dużym rozpoczęto prace nad modernizacją sieci wodociągowej, co skutkuje wzrostem wydatków. Dodatkowo na koszt gminy zostało wykonane przyłącze wodociągowe do posesji P. Wojciecha Dunikowskiego. To przedsięwzięcie było jednym z warunków umowy na odstąpienie gruntów pod kompleks boisk budowanych przy Hali Sportowej w Dobrzyniewie Dużym.
Radny Mirosław Kłosek zapytał Wójta Gminy czy są jeszcze jakieś zobowiązania Gminy względem P. Wojciecha Dunikowskiego.
Wójt Gminy wyjaśnił radnym, że P. Dunikowski odstąpił grunty o pow. 1 ha w zamian za działkę w Dobrzyniewie Dużym, na której niegdyś usytuowana była hydrofornia, wybudowanie drogi o nawierzchni żwirowej oraz doprowadzenie wody. Drogę żwirową wybudowano w ramach równania terenu pod kompleks boisk.
Przewodniczący Rady Gminy zapytał, czy radni mają dodatkowe pytania.
Nie zgłoszono innych pytań, w związku z czym przystąpiono do głosowania na przyjęciem uchwały.
Na 15 radnych stanowiących ustawowy skład Rady Gminy w głosowaniu wzięło udział 14 radnych obecnych na sali obrad.
Uchwała Nr LII/222/06 Rady Gminy Dobrzyniewo Duże z dnia 29 sierpnia 2006r. w sprawie zmian w zmian w budżecie Gminy na 2006r. została przyjęta.
Tryb głosowania: zwykła większość głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowego składu Rady Gminy.
Głosowanie przebiegło następująco:
Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych.
Uchwała stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.
Ad. pkt 7b)
Rozpatrzenie i podjęcie uchwały w sprawie zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu gminy Dobrzyniewo duże za I półrocze oraz informacji wykonania planów finansowych samorządowych instytucji kultury.
Przewodniczący Rady Gminy poprosił radnych o zadawanie pytań.
Pytań, ani uwag nie zgłoszono, więc przystąpiono do głosowania w sprawie przyjęcia przedmiotowej uchwały.
Na 15 radnych stanowiących ustawowy skład Rady Gminy w głosowaniu wzięło udział 14 radnych obecnych na sali obrad.
Uchwała Nr LII/223/06 Rady Gminy Dobrzyniewo Duże z dnia 29 sierpnia 2006r. w sprawie zakresu I formy informacji o przebiegu wykonania budżetu gminy Dobrzyniewo duże za I półrocze oraz informacji wykonania planów finansowych samorządowych instytucji kultury została przyjęta.
Tryb głosowania: zwykła większość głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowego składu Rady Gminy.
Głosowanie przebiegło następująco:
Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych.
Uchwała stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.
Ad. pkt 7c)
Rozpatrzenie i podjecie uchwały w sprawie opinii dotyczącej uznania lasów na ochronne i pozbawienia ochronności lasów.
Na wstępie Przewodniczący Rady Gminy, zwracając się do P. Teresy Rydzewskiej zapytał, czy obszar ochronny będzie zabezpieczał potrzeby ekologiczne Miasta Białystok i jakie to rodzi skutki dla właścicieli lasów prywatnych.
P. Teresa Rydzewska wyjaśniła, że uregulowania uchwały odnoszą się do gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa.
W związku z brakiem innych pytań Przewodniczący Rady Gminy zarządził głosowanie w sprawie przyjęcia uchwały.
Na 15 radnych stanowiących ustawowy skład Rady Gminy w głosowaniu wzięło udział 14 radnych obecnych na sali obrad.
Uchwała Nr LII/224/06 Rady Gminy Dobrzyniewo Duże z dnia 29 sierpnia 2006r. w sprawie opinii dotyczącej uznania lasów na ochronne i pozbawienia ochronności lasów została przyjęta.
Tryb głosowania: zwykła większość głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowego składu Rady Gminy.
Głosowanie przebiegło następująco:
Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych.
Trzech radnych wstrzymało się od głosu.
Uchwała stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.
Ad. pkt 7d)
Rozpatrzenie i podjęcie uchwały w sprawie współpracy z Miastem Białystok w zakresie przygotowania i realizacji przebudowy układu drogowego ulicy Produkcyjnej w Białymstoku i przebudowy ulicy Rolnej w Gminie Dobrzyniewo Duże
Przewodniczący Rady Gminy oddał głos Wójtowi Gminy, który wyjaśnił, że podjęcie uchwały jest sprawą bardzo pilną. Przypomniał, że Gmina wcześniej występowała do Prezydenta M. Białegostoku o współpracę w zakresie budowy dróg określonych w projekcie uchwały. Otrzymaliśmy odpowiedź negatywną. W chwili obecnej Miasto Białystok występuje do nas z prośbą o przystąpienie do współpracy, z czego należy skorzystać.
Przewodniczący Rady Gminy zapytał, czy ktoś jeszcze chce zabrać głos w tej sprawie.
Nikt nie zabrał głosu. Przystąpiono do głosowania w sprawie przyjęcia przedmiotowej uchwały.
Na 15 radnych stanowiących ustawowy skład Rady Gminy w głosowaniu wzięło udział 14 radnych obecnych na sali obrad.
Uchwała Nr LII/225/06 Rady Gminy Dobrzyniewo Duże z dnia 29 sierpnia 2006r. w sprawie współpracy z Miastem Białystok w zakresie przygotowania i realizacji przebudowy układu drogowego ulicy Produkcyjnej w Białymstoku i przebudowy ulicy Rolnej w Gminie Dobrzyniewo Duże została przyjęta.
Tryb głosowania: zwykła większość głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowego składu Rady Gminy.
Głosowanie przebiegło następująco:
Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych.
Uchwała stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.
Ad. pkt 8
Przedstawienie wyników kontroli środków wydatkowanych na działalność K.S. KORONA Dobrzyniewo.
Na wstępie Przewodniczący Rady Gminy poprosił przewodniczącego Komisji Rewizyjnej o odczytanie protokołu z przebiegu kontroli.
P. Stanisław Adamski odczytał protokół z kontroli.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że z protokołu wynika, że są niedopracowane zasady prowadzenia księgowości, ale nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku prawidłowego gospodarowania majątkiem.
P. Mirosław Kłosek zgłosił zarzut, że Komisja Rewizyjna, w swoim protokole przedstawiła radnego Mariana Zimnoch jako złodzieja. Podkreślił, że faktury potwierdzają wszelkie operacje finansowe wykonywane przez działaczy Klubu KORONA. Ponadto stwierdził, że P. Marian Zimnoch nie otrzymał protokołu pokontrolnego.
Przewodniczący Rady Gminy podkreślił, że Komisja Rewizyjna nie użyła w swoim protokole takiego sformułowania. Po otrzymaniu protokołu komisji P. Marian Zimnoch powinien ustosunkować się do uwag przedstawionych w protokole.
Następnie wypowiedział się P. Andrzej Horba - zastępca przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, który wyjaśnił, że wszelkie stwierdzenia zawarte w protokole są odpowiednio udokumentowane. Stwierdził, że Radny Mirosław Kłosek w swojej wypowiedzi zmienił fakty. Klub Sportowy Korona w sposób nienależyty prowadzi sprawy księgowości. W aktach występują braki w dokumentacji potwierdzającej przekazywanie, w ramach sponsoringu, środków finansowych na działalność sportową przez P. Mariana Zimnocha. Nie jest prowadzona ewidencja przekazania sprzętu zakupionego w Firmie KAJA na kwotę 5 tys. zł. nie prowadzi się kart pracy urządzeń, co jest niezbędne przy rozliczaniu paliwa.
Odbiegając od tematu P. Andrzej Horda poinformował, że P. Marian Zimnoch w wywiadzie z dziennikarzem Kuriera Porannego podaje nieprawdziwe fakty, a mianowicie, że Wójt Gminy wyrzucił go z Komisji Finansów i Budżetu Rady Gminy- skład komisji został zmieniony na wniosek kilku radnych.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że wszyscy radni zostaną zapoznani z odpowiedzią P. Mariana Zimnocha na zarzuty zawarte w protokole pokontrolnym.
Radny Janusz Sobolewski stwierdził, że odnośnie sporządzenia, podpisania i przekazania protokołu nie zostały zachowane terminy określone w Statucie Gminy Dobrzyniewo Duże.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej stwierdził, że w sprawie uwag zawartych w protokole chce i powinien rozmawiać z P. Marianem Zimnoch. Przekazał radnym informację, że termin rozpoczęcia kontroli był dwukrotnie przesuwany na prośbę zainteresowanego. Ponadto w trakcie kontroli zostały przeprowadzone z P. Marianem Zimnoch rozmowy ( prośba o uzupełnienie dokumentacji).
Przewodniczący Rady Gminy zapewnił, że sprawa przekazania dokumentacji zostanie wyjaśniona. Po złożeniu przez P. Zimnocha stosownych wyjaśnień zostanie podjęta decyzja, co do dalszego finansowania Klubu Sportowego KORONA.
Protokół Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Dobrzyniewo Duże Nr 47/06 z kontroli środków wydatkowanych na działalność K.S KORONA Dobrzyniewo przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną w dniach 31 lipca 2006r. i 1, 2 sierpnia 2006r. stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.
Ad. pkt 9
Przedstawienie i przyjęcie informacji o przebiegu realizacji uchwał podjętych przez Radę Gminy w I półroczu 2006r.
Przewodniczący Rady Gminy zapytał radnych, czy mają pytania odnośnie przedłożonej wcześniej informacji.
Nie zgłoszono żadnych pytań, ani uwag.
Przystąpiono do głosowania w sprawie przyjęcia informacji.
Na 15 radnych stanowiących ustawowy skład Rady Gminy w głosowaniu wzięło udział 14 radnych obecnych na sali obrad.
Informacja o przebiegu realizacji uchwał podjętych przez Radę Gminy w I półroczu 2006r. została przyjęta.
Tryb głosowania: zwykła większość głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowego składu Rady Gminy.
Głosowanie przebiegło następująco:
Za przyjęciem informacji głosowało 14 radnych.
Informacja stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.
Ad. pkt 10
Zatwierdzenie planu pracy Komisji Rolnictwa.
Przewodniczący Rady Gminy poprosił Przewodniczącego Komisji Rolnictwa o odczytanie przygotowanego planu pracy komisji.
Do przedstawionego planu pracy komisji nie zgłoszono propozycji zmian.
Przewodniczący Rady Gminy zaproponował przegłosowanie propozycji planu pracy komisji.
Na 15 radnych stanowiących ustawowy skład Rady Gminy w głosowaniu wzięło udział 14 radnych obecnych na sali obrad.
Plan pracy Komisji Rolnictwa został przyjęty.
Tryb głosowania: zwykła większość głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowego składu Rady Gminy.
Głosowanie przebiegło następująco:
Za przyjęciem planu pracy komisji głosowało 14 radnych.
Plan pracy stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.
Ad. pkt 11
Interpelacje i wnioski radnych kierowane do Wójta Gminy.
W ramach tego punktu głos zabrali radni poruszając następujące kwestie:
Radny Janusz Sobolewski zgłosił trwający problem z odczytywaniem wodomierzy i wystawianiem faktur za zużycie wody. Ponadto zaznaczył, że niedotrzymany został termin złożenia odpowiedzi na ostatnią interpelację złożoną przez Klub Radnych " Praworządność i Gospodarność".
P. Kazimierz Ignatowski zarzucił Wójtowi Gminy to, że we wsi Kulikówka utworzone zostało boisko wiejskie, a w chwili obecnej nikt nie dba o porządek w jego obrębie.
P. Grażyna Woźniewska wystąpiła z prośbą do Wójta Gminy o podjęcie działań w kierunku zorganizowania środka transportu dla dzieci i młodzieży dojeżdżających do białostockich szkół. Zaproponowała wystąpienie w tej sprawie do Dyrekcji PKS Białystok.
Radny Mirosław Kłosek poinformował, że boisko we wsi Ogrodniki, pomimo zapewnień Wójta Gminy, w dalszym ciągu nie jest uporządkowane;
P. Andrzej Horba zapytał Wójta Gminy jak przebiega współpraca z drużynami piłkarskimi spoza terenu gminy korzystającymi z naszych boisk, w jakim stopniu boiska zostały zniszczone, czy gmina pozyskała środki z wynajmu boisk.
Radny Roman Jackowski, korzystając z obecności Dyrektorów szkół, zaproponował dyskusję na temat zakazu wstępu dzieci i młodzieży na teren szkolny bez opieki osób dorosłych , zamieszczenia tablic informacyjnych oraz opublikowania na ten temat artykułu w gazecie lokalnej.
Do powyższego ustosunkował się Wójt Gminy wyjaśniając:
1) problemy związane z nieterminowym wystawianiem faktur za zużytą wodę wynikają z opóźnień w odczytywaniu wodomierzy oraz błędów programu elektronicznego dostosowanego do rozliczeń wody. Nad uporządkowaniem tych spraw pracuje Skarbnik Gminy;
2) boisko w Kulikówce zostało wykonane przy okazji porządkowania na działek gminnych. Zwrócił uwagę na to, że sołtys jako gospodarz wsi powinien uczestniczyć i udzielać się dla dobra społeczności wiejskiej; zapytał radnego, czy jego zdaniem należy boisko zlikwidować, czemu P. Ignatowski zaprzeczył;
3) poprosił P. Grażynę Woźniewską o sporządzenie informacji o ilości dzieci dojeżdżających do białostockich szkół oraz godzin odjazdu ze wsi Chraboły i wyjazdu z Białegostoku;
4) boisko we wsi Ogrodniki zostanie uporządkowane po zakończeniu prac związanych z budową sieci kanalizacyjnej w tej wsi;
5) radni otrzymali wszelkie materiały informacyjne na temat zakazu wstępu dzieci i młodzieży na teren szkolny bez opieki osób dorosłych; wyjaśnił, że celem umieszczenia tablic informacyjnych o takiej treści była dbałość o bezpieczeństwo dzieci; tablice zostały umieszczone na wniosek dyrektorów szkół P. Barbary Markowskiej i P. Katarzyny Kozłowskiej; wyraził swoje zaskoczenie obrotem sprawy tj ukazaniem się artykułu w prasie na ten temat ukazującego w złym świetle zarówno dyrektorów szkół jak i Wójta Gminy;
6) na boiskach w Pogorzałkach, Gniłej i Dobrzyniewie Dużym trenowały dotychczas zespoły: Jagiellonia Białystok, Podbeskidzie, Polonia Warszawa; zniszczenia są minimalne. Zaproponował dokonanie przeglądu tych boisk.
Na zakończenie Wójt Gminy poinformował, że wraz z materiałami na sesję Rady Gminy radni otrzymali odpowiedź na interpelację Klubu Radnych " Praworządność i Gospodarność" zgłoszoną na LI Sesji Rady Gminy odbytej w dniu 29 lipca 2006r. - załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.
Zaproponował dyskusję z udziałem dyrektorów szkół.
W trakcie dyskusji zostały poruszone kwestie związane z opublikowaniem artykułu w gazecie Kurier Poranny na temat tablic informacyjnych umieszczonych na placach szkolnych. Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrzyniewie Dużym poinformowała, że artykuł nie w pełni odzwierciedlił jej wypowiedzi, poza tym zostały one zmodyfikowane w sposób obciążający ją i władze Gminy.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowym Aleksandrowie, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Obrubnikach, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pogorzałkach oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Fastach przedstawiły zebranym argumenty przemawiające za słusznością zamieszczenia tablic informacyjnych, kładąc nacisk na bezpieczeństwo dzieci.
Radny Janusz Sobolewski wysunął wniosek w sprawie zaproszenia na obrady kolejnej sesji Rady Gminy redaktora tego artykułu w celu wyjaśnienia tej kwestii.
Przewodniczący Rady Gminy poparł wniosek i zapewnił, że stosowne pismo zostanie przesłane Redaktorowi Naczelnemu gazety.
Ad. pkt 13
Wolne wnioski, zapytania i informacje.
Przewodniczący Rady Gminy oddał głos sołtysom wsi.
Sołtys wsi Fasty zaproponował, aby sołtysi wsi zajęli się odczytywaniem liczników w obrębie swoich wsi, ponieważ jedna osoba nie jest w stanie odsłużyć mieszkańców całej Gminy. Poprosił Wójta Gminy o zastanowienie się nad tą propozycją.
Wójt Gminy poinformował, że po konsultacji z kierownikiem referatu gospodarki komunalnej do odczytywania wodomierzy zostali skierowani pracownicy referatu. Jak dotychczas praca przebiega prawidłowo, nadrabiane są zaległości. Do końca tego roku okaże się, czy będą tego efekty.
Sołtys wsi Ogrodniki zaprosiła Wójta Gminy do swojej wsi w celu dokonania oględzin zniszczonego boiska i podjęcia decyzji o jego istnieniu.
Sołtys wsi Nowe Aleksandrowo nawiązując do obrad XLIX sesji Rady Gminy odbytej w dniu 26 czerwca 2006r. podczas których radny Janusz Sobolewski obraził P. Barbarę Lewkowską - sołtysa wsi Krynice stwierdzając, że na ubiegłorocznej imprezie dożynkowej była w stanie nietrzeźwym, stwierdziła, że P. Sobolewski, powinien ją publicznie przeprosić.
Sołtys wsi Dobrzyniewo Duże zwrócił się do Wójta Gminy z prośbą o podjęcie działań w kierunku naprawy ulic: Sadowej, Zagórnej, Dębowej, Podleśnej. Poprosił o nawiezienie grysu. Na ul. Szkolnej wypełnić ubytek w nawierzchni asfaltowej, gdyż stanowi to zagrożenie dla kierowców.
Wójt Gminy stwierdził, że sprawy tego typu należy zgłaszać bezpośrednio do P. Kazimierza Sokólskiego odpowiedzialnego za utrzymanie dróg na terenie Gminy.
Więcej pytań, ani informacji nie zgłoszono.
W związku z wyczerpaniem się porządku obrad przewodniczący obrad zamknął posiedzenie LII Sesji Rady Gminy Dobrzyniewo Duże.
Protokołowała
Mariola Grzegorczyk
Metryka strony